A kreatív írás műhelybe olyan középiskolások jelentkezését várjuk, akiket érdekel az irodalom, szívesen olvasnak, és kipróbálnák a művészeti jellegű szabad írást, mint alkotói folyamatot.
Neked való ez a kurzus, ha szeretnéd szabadjára engedni fantáziádat, felébreszteni a kreativitásodat, fejleszteni az íráskészségedet.
Neked való ez a kurzus akkor is, ha azt gondolod, nem tudsz írni. Itt nem hagyományos, keretek közé szorított fogalmazásokat fogunk létrehozni. Itt szabadon fogunk írni a magunk és mások örömére, szórakoztatására.
A foglalkozások 60 perce elméleti és gyakorlati részből áll össze, az elméleti alapozás után kezdünk a résztvevőkkel saját írásművek készítésébe egyéni és csoportos formában. A résztvevőktől függően a kreatív írásgyakorlatokon túl lehetőség van szöveggondozásra, amennyiben a diákok igénylik a saját vers, próza bemutatását, közös megbeszélését.
Miért jó a kreatív írás?
- Hatékony önkifejezési mód - Ha hagyjuk, hogy gondolataink szabadon áramoljanak a papíron, ez nemcsak inspiráló és kreatív módja a felgyülemlett feszültség kieresztésének, de remek lehetőség arra is, hogy elgondolkozzunk az érzéseinken, ezáltal segít a mentálisegészség megőrzésében: tény, hogy mindössze napi 20 perces naplóírás képes fokozni a jó közérzetet.
- Az írás a jelenben tart. Flow élmény, segít megtalálni, megtartani a fókuszt a jelenlegi információrobbanásban.
- Tudatossá tesz. Egy jó írásmű létrehozásához szükségszerű bizonyos tervszerű folyamatot követni, célratörőnek lenni, ez a tudatosság biztonságot kölcsönöz.
- Fejleszti a belső és külső figyelmet. – A jó művész másol, azaz megfigyeli mások művészetét, vagy a körülötte lévő valóságot és átengedi önmagán.
- Sikerélményt ad és szórakoztat– az alkotás öröme önbizalomnövelő.
Gyakorlati irányelvek*
Amit szabad:
- Szabad az írásművet a közepén kezdeni, befejezetlenül hagyni
- Szabad a szomszéddal összedolgozni
- Nem kell mélynek vagy irodalminak lenni
- Szabad hazudni és túlozni
- Szabad beszélni tárgyakhoz, virágokhoz, állatokhoz, idegenekhez, celebekhez, önmagunkhoz
- Szabad személyesnek, szubjektívnek, érzelgősnek lenni, de szabad lenni objektív megfigyelőnek, tudósítónak
- Szabad jól éreznünk magunkat, szabad beszélgetni és zenét hallgatni
Foglalkozásvezető: Garam-Nagy Kata
Részvételi díj: alkalmanként 2.000 Ft
Jegyek könyvtárunk webshopjában kaphatóak
Helyszín: Hamvas Béla Pest Megyei Könyvtár, Szántó Piroska terem, 2000 Szentendre, Pátriárka utca 7.